Magazyn energii do fotowoltaiki – czym jest?

21 stycznia, 2022

Dane zebrane przez Instytut Energii Odnawialnej wskazują, że aż 75% energii słonecznej pochodzi z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Szeroki popyt na fotowoltaikę często powoduje powstanie nadwyżek energii, które trzeba gdzieś przechowywać – do tego służą właśnie magazyny energii fotowoltaicznej. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób działa magazyn energii i dlaczego, warto go kupić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii do fotowoltaiki to urządzenie gromadzące nadwyżki energii elektrycznej, która została wytworzona w ciągu dnia przez panele fotowoltaiczne. Przechowanie energii w celu jej wykorzystania na późny wieczór lub w kolejne pochmurne dni jest racjonalnym odłożeniem konsumpcji prądu w czasie. Posiadając takie urządzenie, właściciel instalacji fotowoltaicznej nie musi oddawać nadwyżki do zewnętrznej sieci energetycznej, co jest szczególnie ważne w miejscach, w których dochodzi często do przerwania dostaw prądu.

W jaki sposób działa magazyn energii?

Nie ma co ukrywać, urządzenie działa w bardzo prosty sposób – wytworzona energia z promieni słonecznych zostaje przekazana do akumulatorów w formie substancji chemicznej. Gdy zachodzi potrzeba wykorzystania wcześniej zmagazynowanej nadwyżki prądu, zostaje ona szybko przekształcana i gotowa do użycia. W całym procesie magazynowania prądu najważniejsze są baterie. Najnowocześniejsze magazyny prądu wyposażone są w ogniwa litowo-jonowe, które powszechnie ogniwa tego typu występują w telefonach komórkowych oraz samochodach elektrycznych. Na rynku elektronicznym znane są one z trwałości pozwalającej im funkcjonować nawet 20 lat bez utraty mocy. Na rynku dostępne są magazyny energii o pojemnościach wahających się od 3 do 10 kWh. Taki szeroki wybór pozwala na dobór optymalnego urządzenia do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego.

Dlaczego, warto zakupić magazyn energii?

Właściwie dobrany magazyn prądu do fotowoltaiki pozwala na maksymalne spożytkowanie wcześniej wytworzonej energii z paneli fotowoltaicznych, bez konieczności oddawania nadwyżki do sieci energetycznej. Zakupując takie urządzenie właściciel instalacji fotowoltaicznej, uzyskuje niezależność energetyczną poprzez możliwość samodzielnego gospodarowania energią. Dzięki temu nadwyżki mogą zostać wykorzystane, kiedy naprawdę powstanie taka potrzeba. Dla wielu osób magazyny w praktyce są prawdziwym ratunkiem w sytuacjach przerwania dostawy prądu z sieci w wyniku awarii czy przerw technicznych. Co więcej, wcześniej wspomniana niezależność oraz możliwość gospodarowania własną energią generuje oszczędności finansowe i zwiększa dbałość o ekologię. 

Niebawem na sklepie dostępne magazyny energii storage system gbl2.45k3 w ofercie specjalnej!