Magazyny energii fotowoltaicznej – czy warto inwestować?

28 marca, 2022

Dobrze dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie tylko jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale również wytworzyć nadwyżki prądu. Te można magazynować, dzięki czemu nie ma konieczności dokupowania energii, w mniej słoneczne dni. Sprawdź, czy warto zainwestować w magazyn energii fotowoltaicznej.

Spis treści:

  1. Jak działają magazyny energii?
  2. Czy opłaca się mieć magazyn energii?
  3. Magazyn energii elektrycznej – czy to się opłaca?

Jak działają magazyny energii?

Jak sama nazwa wskazuje, magazyny energii elektrycznej to miejsca, w których przechowywana jest wyprodukowana wcześniej energia. Głównie są to nadwyżki prądu, który powstał przy udziale instalacji fotowoltaicznej. Dzięki magazynowaniu, można po nie sięgnąć w okresach deficytowych – te występują na przykład w miesiącach jesienno-zimowych.

Prosumenci, którzy chcą skorzystać z magazynów energii mają dwie możliwości. Pierwszą z nich jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanego prądu u operatorów energetycznych. Decydując się na to rozwiązanie, należy liczyć się z tym, że nie odzyskamy całej zgromadzonej w magazynie energii – klienci mają prawo odzyskać 80% zgromadzonej w ciągu roku energii elektrycznej dla instalacji do 10 kWp oraz 70% zgromadzonej energii dla instalacji od 10 do 50 kWp.

Alternatywnym rozwiązaniem są baterie oraz akumulatory. Te mogą mieć różny rozmiar oraz pojemność. Niektóre z nich zapewniają możliwość przechowywania energii nawet przez 20 lat.

Czy opłaca się mieć magazyn energii?

Montaż systemu fotowoltaicznego ze specjalnym magazynem energii pozwala na pełne uniezależnienie się od sieci energetycznej. Prosument nie musi już kupować prądu w okresach deficytowych. Zamiast tego korzysta z własnych zapasów. W dłuższej perspektywie czasowej, generuje to spore oszczędności dla gospodarstwa domowego – wiele zapowiada na to, że ceny prądu dalej będą rosły.

Własny magazyn energii elektrycznej to również świetny sposób na radzenie sobie z czasowymi przerwami w dostawie prądu. W takiej sytuacji, prosumenci będą mogli dalej bez przeszkód korzystać z urządzeń elektrycznych – wszystko za sprawą zmagazynowanego wcześniej prądu.

Magazyn energii elektrycznej – czy to się opłaca?

Według ekspertów na co dzień działających na rynku fotowoltaiki, montaż specjalnego magazynu na prąd świetną inwestycją. Ucieszy się z niej przede wszystkim domowy budżet. Za sprawą magazyny na prąd można niemal w całości uniezależnić się od dostawcy prądu. Co więcej, montaż magazyny pozytywnie wpływa również na cały sektor energetyczny. Samodzielnie pozyskujący i magazynujący prąd prosumenci, znacznie odciążają sieci energetyczne.