Mój Prąd 3.0 – zasady i warunki programu

21 czerwca, 2021

Już niebawem rusza Mój Prąd 3.0, czyli kolejna odsłona cieszącego się ogromną popularnością programu pozwalającego uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę. Sprawdź, od kiedy można składać wnioski, jakie są warunki przystąpienia i zasady. Nie przegap okazji i uzyskaj dotację!

Spis treści:

  1. Kto może przystąpić do programu Mój Prąd 3.0?
  2. Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć i na co można ją przeznaczyć? 
  3. Od kiedy i jak można złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki?
  4. Co musi zawierać wniosek Mój Prąd 3.0?

Kto może przystąpić do programu Mój Prąd 3.0?

Program Mój Prąd 3.0 nie będzie dotyczy przedsiębiorstw (osób prawnych), będzie skierowany wyłącznie do osób fizycznych. O dofinansowanie będzie mógł wnioskować w nim każdy, kto zakończył inwestycję i przyłączył swoją instalację do sieci dystrybucyjnej. Zgłaszana do programu instalacja nie może przy tym brać udziału w żadnym innym programie dofinansowań fotowoltaiki, a jej moc musi mieścić się w granicy pomiędzy 2-10 kW. Mój Prąd 3.0 obejmuje mikroinstalacje, których koszty zostały poniesione po 31 stycznia 2020 roku. Jeśli planujesz więc inwestycję i chcesz skorzystać z programu, możesz przystąpić już do realizacji, nie musisz czekać z wydatkami. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć po zakończeniu inwestycji i przyłączeniu jej do sieci (warunkiem jest posiadanie aktualnej umowy kompleksowej z dostawcą energii).

Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć i na co można ją przeznaczyć? 

Koszty kwalifikowane w programie Mój Prąd to wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie będzie można więc przeznaczyć między innymi na panele fotowoltaiczne, osprzęt, inwerter, akcesoria montażowe i koszty usług związanych z montażem. Trzecia edycja będzie pokrywać też jednak inwestycje w „dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej”. Wiadomo już, że będą to magazyny ciepła/chłodu, systemy zarządzania energią i punkty ładowania (ładowarki) samochodów elektrycznych. Precyzyjne warunki czy parametry urządzeń nie zostały jednak jeszcze upublicznione. Wysokość dotacji w poprzednich edycjach wynosiła około 5000 złotych (maksymalnie 50% kosztów inwestycji). Kwota maksymalnego dofinansowania programu Mój Prąd 3.0 nie została jeszcze ogłoszona, ale zakłada się, że będzie zbliżona do lat poprzednich lub wyższa.

Od kiedy i jak można złożyć wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki?

Wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu będzie można składać od 1 lipca 2021 roku. Podobnie jak w poprzedniej edycji, złożenie ich będzie odbywać się przede wszystkim drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową https://mojprad.gov.pl/. Składanie wniosków papierowych będzie możliwe wyłącznie przez firmy współpracujące w programie, które zawarły porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na zasadzie pełnomocnictwa udzielonego przez wnioskującego). Data zakończenia planowanego naboru to 20 grudnia 2021 roku, ostateczny termin może jednak ulec wydłużeniu.

Co ważne, wnioski z poprzedniego naboru nie będą przenoszone do nowej edycji. Jeśli nie udało Ci się więc uzyskać dofinansowania w poprzedniej odsłonie programu, a kwalifikujesz się do przystąpienia do nadchodzącej i nadal chcesz uzyskać dotację, to musisz złożyć wniosek ponownie. Ze względu na rekordowe zainteresowanie poprzednią edycją i wyczerpanie puli dotacji przed zakończeniem programu, wszystkim zainteresowanym zalecamy złożenie wniosku możliwie jak najszybciej. Tym samym, warto też pośpieszyć się z realizacją planowanych inwestycji.

Jeśli planujesz inwestycję i chcesz uzyskać przy tym dofinansowanie na fotowoltaikę, zapraszamy do kontaktu. Zaprojektujemy i wykonamy dla Ciebie instalację, pomożemy też w dopełnieniu formalności i złożeniu wniosku. Nie czekaj! 

Co musi zawierać wniosek Mój Prąd 3.0?

Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki z programu Mój Prąd 3.0 musi zawierać dane wnioskującego, tj. dane identyfikacyjne i adres oraz dane rachunku bankowego. Musi zawierać także dane zgłaszanej instalacji, czyli informację o własności, dane techniczne i wskazanie lokalizacji. Niezbędne są również oświadczenie o zgodności beneficjenta (wnioskującego) z programem oraz informacja o liczbie złożonych załączników.

W załącznikach muszą się znaleźć:

Jeśli planujesz inwestycję w instalację fotowoltaiczną, skontaktuj się z nami! Zapewniamy kompleksową obsługę inwestycji z zakresu fotowoltaiki. Od profesjonalnego doradztwa w doborze rozwiązań i dostarczenie urządzeń, aż po montaż i obsługę serwisową. Działamy na terenie Wrocławia i okolic. Gwarantujemy najwyższą jakość w korzystnej cenie, pomożemy Ci też w złożeniu wniosku o dofinansowanie.