Mój prąd III – nabór – na czym polega?

17 marca, 2021
„Mój prąd” to program, którego przedstawiać nie trzeba. Powstał w 2019 roku i ma na celu zwiększenie udziału produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Projekt zakłada, że każda osoba fizyczna decydująca się na montaż instalacji fotowoltaicznej o maksymalnej mocy 10KW, może otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości 5000 złotych.

„Mój prąd” bez przeszkód płynie w polskich gospodarstwach.

Do tej pory z programu skorzystało 90 tysięcy gospodarstw domowych. Nic dziwnego, że projekt doczekał się trzeciej edycji. Rozpoczęcie naboru wniosków w trzeciej edycji programu „Mój prąd” planowane jest w połowie 2021 roku. Na razie nie jest znana konkretna data, a resort (NFOŚiGW) wyjaśnia, że zaistniała sytuacja wynika z konieczności oceny całego naboru oraz związana jest z lawinowym wzrostem składanych wniosków pod koniec drugiej edycji. Listopad 2020 roku to nawet 1500 wniosków dziennie. Według różnych źródeł ocena wniosków z poprzedniego naboru ma potrwać do końca czerwca 2021 roku.

Zasady przyznawania dofinansowania w programie „Mój prąd”.

Organem odpowiedzialnym za przydzielanie dofinansowania na panele fotowoltaiczne w programie „Mój prąd” zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Fundusz udzieli bezzwrotnego dofinansowania na urządzenia niezbędne do montażu, robociznę, inwertery i panele. Warunkiem sfinansowania jest montaż instalacji o mocy w zakresie od 2KW do 10KW. Wniosek należy złożyć dopiero po montażu instalacji i wymianie licznika na dwukierunkowy. Warto skorzystać z wygodnej elektronicznej formy, posiadając profil zaufany możemy od razu dołączyć wymagane dokumenty, tj. fakturę za wykonaną usługę, dowód wpłaty i zaświadczenie potwierdzające montaż licznika.

Planowane zmiany w trzeciej edycji programu „Mój prąd”.

W najnowszej edycji „Mój prąd” przewidywane są zmiany. Planowane jest rozszerzenie programu o dofinansowanie dla punktów ładowania samochodów elektrycznych, systemów zarządzania energią w domu czy w celu magazynowania ciepła lub chłodu. Jak widać program „Mój prąd” to oszczędność na wyciągnięcie ręki. Przejrzyste zasady i minimum formalności to jego główne zalety. Najważniejszym jednak celem jest dobro nas wszystkich, czyli czynna ochrona środowiska naturalnego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Jeśli i Tobie zależy na przejrzystej przyszłości skorzystaj z usług naszych fachowców. Wspólnie stworzymy lepszy świat.