Montaż paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

11 stycznia, 2021 Montaż modułów fotowoltaicznych to zdecydowanie inwestycja na długie lata. Przed ich instalacją należy dokładnie rozważyć wszelkie ważne aspekty, by były w pełni wydajne i służyły nam przez długi okres czasu. Bardzo ważną kwestią pozostaje sam ich montaż, podczas którego kluczową kwestią jest sposób ułożenia kabli oraz zamontowanie zabezpieczeń przeciw przeciążeniowych. Jak odpowiednio montować panele fotowoltaiczne?

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych to zadanie dla osób, które naprawdę się na tym znają. Nieprawidłowa ich instalacja oraz zły sposób podłączenia do sieci energetycznej powoduje, że mogą działać w niewłaściwy sposób. Dlatego ich montaż warto zostawić fachowcom. Konstrukcja musi być bardzo stabilna oraz wykonana z elementów dostosowanych do poszycia dachu. Ważne jest, by była oporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej – co należy wziąć pod uwagę?

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest nasłonecznienie. Pod jakim kątek,  przez jak długi czas padają promienie słoneczne i czy mogą wystąpić jakieś przeszkody, które ograniczyłyby absorpcję promieni. Inną równie ważną kwestią są czynniki atmosferyczne. Gdy rozważamy instalację fotowoltaiczną musimy wziąć pod uwagę kierunek oraz siłę wiatru. Ważne jest, by panele były w całości odsłonięte, dlatego musimy zorientować się gdzie i w jakich godzinach pada cień, tak by instalacja możliwie jak najdłużej znajdowała się na słońcu. Ochrona przeciwburzowa oraz miejsce zalegania śniegu na dachu są równie ważne.

Proces montażu instalacji fotowoltaicznej

Sam proces montażu instalacji fotowoltaicznej zajmuje z reguły nie dłużej niż jeden dzień. W zależności od pokrycia dachu oraz kąta jego nachylenia, dobierane są różne metody montażu. Najczęściej konstrukcję przykręcamy do krokwi, a panele za pomocą klamr mocujemy na aluminiowych profilach. Panele możemy zamontować w pionie lub poziomie, a wymagana przestrzeń między nimi , a płaszczyzną nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Jeśli odległość nie zostanie zachowana możemy mieć problem z ich chłodzeniem.

Podłączenie do sieci

Ostatni krok z jakim musimy się zmierzyć to zgłoszenie do Zakładu Energetycznego zakończenie montażu. Zakład Energetyczny na własny koszt dokonuje wymiany licznika energii na dwukierunkowy oraz wydaje zgodę na uruchomienie instalacji. Gdy decydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą wybrać najbardziej odpowiednie miejsce do ich montażu, dobiorą moc instalacji, zapewnią najlepsze warunki produkcji energii, a także pomogą uzyskać dofinansowanie.