Montaż paneli fotowoltaicznych – najczęściej popełniane błędy. Część 1

14 stycznia, 2020
Montaż paneli fotowoltaicznych przez wykwalifikowanych pracowników z certyfikatami OZE powinien dawać bezbłędne efekty, prawda? Zgadzamy się – powinien. Zdarza się jednak, że instalacje fotowoltaiczne wykazują liczne nieprawidłowości i spełniają swoją funkcję w mniejszym stopniu, niż powinny. Jakie błędy są najczęstsze? Dziś poznasz część z nich!

fotowoltaika i najczęściej popełniane błędy montażu paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne bez analizy terenu i położenia budynku

Panele fotowoltaiczne mogą być skierowane na południe lub wschód-zachód. Wszystko zależy od położenia budynku, na którego dachu mają się znaleźć, a także jego otoczenia. Zanim nastąpi montaż paneli fotowoltaicznych, firma powinna przedstawić Ci plan instalacji wraz z kosztorysem i danymi niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowę bądź ubiegania się o panele fotowoltaiczne z dotacją. Brak wykonania tego kroku lub błędna ocena specjalistów może sprawić, że ogniwa fotowoltaiczne będą pozyskiwały mniej promieni słonecznych, a w efekcie wyprodukuje się mniej energii, niż gdyby ogniwa zostały położone we właściwym kierunku.

Nawet najlepsze panele fotowoltaiczne mogą przynieść mniejszą korzyść energetyczną niż oczekiwana, jeżeli zostaną zamontowane bez uwzględnienia kominów, podwyższeń na dachu, drzew czy wysokich obiektów znajdujących się przy budynku, a także ułożone pod niewłaściwym kątem lub zbyt blisko siebie (w efekcie przednie panele fotowoltaiczne będą rzucały cień na część paneli znajdujących się za nimi).

Najtańsze panele fotowoltaiczne korzystniejsze niż najlepsze panele fotowoltaiczne

Błąd oszczędności może leżeć zarówno po stronie usługobiorcy, jak i usługodawcy. To prawda, montaż jest sporym wydatkiem, jednak decydując się na panele fotowoltaiczne tanio i zgadzając się na ustępstwa w jakości, szkodzisz sobie w dłuższej perspektywie. Na każdym produkcie znajduje się instrukcja montażu sporządzona przez producenta. Dobra firma wykonawcza będzie podążała za tą instrukcją, nie zaś stosowała autorskie rozwiązania (które skądinąd mogą skrócić lub uniemożliwić reklamację paneli w przypadku awarii).

Panele fotowoltaiczne dla firm i osób prywatnych muszą zostać dopasowane do rodzaju dachu, elementy montażowe zaś do paneli. Nie należy stosować większej liczby paneli, niż została ukazana w instrukcji. Panele fotowoltaiczne wepchnięte na dach na siłę, byle tylko znalazło się ich więcej, nie dadzą Ci lepszego efektu energetycznego.

To tylko część błędów, z którymi wiąże się montaż paneli fotowoltaicznych. Wróć do naszego bloga i poznaj kolejne! Przeczytaj też inne wartościowe artykuły dotyczące wyboru firmy, uzyskiwania dotacji czy rodzaju ogniw.

< Powrót na stronę główną bloga