Montaż paneli fotowoltaicznych – najczęściej popełniane błędy. Część 2

21 stycznia, 2020
Firmy, dla których fotowoltaika jest chlebem powszednim, powinny mieć montaż paneli fotowoltaicznych w małym paluszku, prawda? Niestety nie zawsze tak jest. Czasem się zdarza, że z niedbalstwa, oszczędności lub niewiedzy panele fotowoltaiczne zostają położone źle i w efekcie klient zyskuje mniej wydajną instalację, niż zakładał. Poznaj największe błędy, by ich uniknąć!

fotowoltaika i najczęściej popełniane błędy montażu paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne bez uziemienia

Mimo iż montowane na wysokości, instalacje fotowoltaiczne muszą mieć uziemienie. Nie wszystkie budynki mają system uziemiający. Jeśli Twój dom czy firma do nich należy, musisz dopilnować, by usługodawca założył odpowiednie uziemienie. Ale uwaga! Wybierając firmę wykonawczą, dowiedz się, czy uziemienie jest wliczone w montaż paneli fotowoltaicznych. Może się zdarzyć, że firma policzy to jako dodatkowy koszt.

Inne aspekty dotyczące bezpieczeństwa – instalacji, ale przede wszystkim osób mających kontakt z panelami! – wiąże się z montażem zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych. Jeśli chcesz uniknąć awarii, wybierz najlepsze panele fotowoltaiczne z uziemieniem ze stali nierdzewnej bądź aluminum, bo są to materiały odporne na korozję.

Instalacje to moduły fotowoltaiczne, ale również dodatkowe elementy!

Mówi się, że niemieckie ogniwa fotowoltaiczne stanowią gwarancję instalacji wysokiej jakości. To prawda wyłącznie częściowa. W rzeczywistości bowiem nie tylko ogniwa (i całe panele fotowoltaiczne) mają znaczenie dla trwałości i wydajności konstrukcji, ale także elementy: kable, rurki, peszle. Po pierwsze muszą one zostać wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV (słoneczne). Po drugie nie mogą wystawać ani zahaczać o nic.

Panele fotowoltaiczne nie mogą wystawać poza dach – to nieestetyczne, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Wystawanie elementów instalacji może grozić śmiercią w wyniku porażenia. Pamiętaj bowiem, że instalacje fotowoltaiczne to małe fabryki prądu elektrycznego.

(Nie)właściwy montaż paneli fotowoltaicznych

Błędów instalacyjnych może przysporzyć sam montaż paneli fotowoltaicznych, czyli etap wdrażania kroków opisanych w projekcie. Jest tu wiele rzeczy, o których zapewne nie wiesz, jeśli fotowoltaika stanowi dla Ciebie nowość. Pierwszy z brzegu błąd to źle dobrana wysokość haka montażowego, która sprawia, że moduły fotowoltaiczne znajdują się na niepoprawnej wysokości względem dachu. Odległość mniejsza niż 10 cm utrudnia poprawną wentylację i może prowadzić do przegrzewania się paneli bądź gnicia liści, które się tam dostaną.

Montaż paneli fotowoltaicznych może się także wiązać z błędami takimi jak: niewłaściwie dobrane miejsca połączeń profili nośnych, mikropęknięcia wynikające z nadepnięcia lub wręcz chodzenia po niezamontowanych jeszcze panelach, zły kąt montowania paneli, zły kierunek ułożenia kabli przyłączeniowych

Jak uchronić się przed nieprawidłowościami?

Upewnij się, że montaż paneli fotowoltaicznych zakończą pomiary parametrów DC/AC i działania instalacji. Mało tego, upomnij się o protokoły z przeprowadzonych pomiarów, bo to one będą podstawą do ewentualnej reklamacji i dzięki nim otrzymasz serwis paneli fotowoltaicznych w razie awarii.

Skorzystaj z naszych usług, a będziesz w 100% zadowolony. Oferujemy montaż paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnym projektem przed i pomiarami po. Zadzwoń do nas, by zapytać o szczegóły.

< Powrót na stronę główną bloga