Przykładowy montaż instalacji fotowoltaicznej

5 czerwca, 2019
Jeszcze przed samym rozpoczęciem wdrażania instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy, musisz podjąć wiele przygotowań, które są niezwykle istotne, by Twoja nowa instalacja dobrze działała i sprawowała się przez długie lata. Wszystkie instalacje fotowoltaiczne potrzebują odpowiedniego planu działania oraz zagospodarowania połaci dachowej lub terenu, na którym mają znaleźć się panele fotowoltaiczne. Ważne jest, by ocenić poziom zacienienia i wiele innych czynników. Montaż instalacji fotowoltaicznych to naprawdę kluczowa kwestia, która rzutuje na późniejsze użytkowanie instalacji!

Montaż paneli fotowoltaicznych - panele fotowoltaiczne środa śląska i wrocław

Panele fotowoltaiczne – ustawienie

Wspomniane wcześniej kwestie są o tyle istotne, że przykładowo za duże zacienienie może sprawiać, że produkcja energii znacznie zmaleje. Zacienieniu mogą sprzyjać okoliczne drzewa, budynki, wszelkiego rodzaju elementy architektoniczne umieszczone na dachu: na przykład kominy. Należy też wziąć pod uwagę to, że zacienienie inaczej będzie wyglądać wiosną i latem, a inaczej jesienią i zimą. W drugiej połowie roku cienie zaczynają się wydłużać. Nawet jeśli wiosną czy latem cienie nie padają na instalacje fotowoltaiczne, jeśli będą umieszczone w złym miejscu, zimą cienie mogą je dosięgnąć.

Odpowiednia orientacja paneli fotowoltaicznych jest istotna – najlepsze wyniki osiągają instalacje skierowane w stronę południową. Jednak orientacja wschód-zachód również jest możliwa, jeśli nie ma lepszej alternatywy. Spadek energii może sięgnąć wtedy 10% w skali roku, nie jest to więc różnica aż tak wysoka. Ważną kwestią jest natomiast kąt nachylenia instalacji. Zapewniając jej kąt nachylenia na poziomie 35 stopni, zapewniamy optymalne korzystanie z nasłonecznienia w ciągu dnia.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych zależy od rodzaju pokrycia dachu, na którym chcemy je umieścić. W przypadku dachówek ceramicznych korzysta się z tak zwanych łap, które są specjalnymi uchwytami mocowanymi pod dachówkami. Same panele mocuje się bezpośrednio do tych uchwytów. Z kolei w przypadku innych rodzajów pokrycia dachowego instalacje mocuje się do krokwi. Oba sposoby zapewniają minimalną ingerencję w dach, nie uszkadzając go w żaden sposób i nie sprawiając, że konstrukcja jest nieszczelna lub osłabiona.

Sam proces instalacji nie zajmuje dużo czasu. Odpowiednio przygotowane wcześniej elementy muszą zostać zamontowane. Przygotowanie elementów odbywa się po ściągnięciu pomiarów i odpowiednim zaplanowaniu całej instalacji. Dlatego montaż jest już w zasadzie połączeniem w całość wszystkich elementów. Zwykle taka operacja przeprowadzana jest w ciągu jednego dnia. Po zamontowaniu wszystkich elementów przychodzi czas na podłączenie instalacji do sieci. W ciągu trzydziestu dni od zakończenia prac Zakład Energetyczny musi sprawdzić poprawność podłączenia, wydać zgodę na uruchomienie elektrowni i wymienić licznik na dwukierunkowy. W momencie zakończenia tych czynności instalacja fotowoltaiczna może zacząć działać.

Panele fotowoltaiczne z dotacją

Decydując się na panele fotowoltaiczne, warto pamiętać, że istnieje możliwość otrzymania dotacji na taką inwestycję. Dlatego przed rozpoczęciem planowania inwestycji, warto sprawdzić, czy przysługuje nam taka dotacja. Wiele firm pomaga z wnioskami o dotację i wspiera Klientów na każdym etapie inwestycji – od jej planowania aż do zakończenia.

< Powrót na stronę główną bloga