Na czym polega program „Mój Prąd”?

25 kwietnia, 2022

Osoby myślące o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach domowych mogą liczyć na dotacje i programy wsparcia finansowego. Jednym z takich programów jest ‘Mój Prąd’. Już niedługo startuje trzecia edycja. Zobacz, na czym polega Mój Prąd i kto może skorzystać z dotacji.

Program Mój Prąd – opis projektu

Program Mój Prąd to rządowy projekt, którego nadrzędnym celem jest promocja fotowoltaiki jako alternatywnego źródła pozyskiwania energii. Wsparcie finansowe ma być zachętą do tego, aby wyposażyć swój dom w panele słoneczne. Cel ten realizowany jest przede wszystkim wśród osób fizycznych, czyli właścicieli gospodarstw domowych.

Z praktycznego punktu widzenia, program Mój Prąd to bezzwrotna dotacja finansowa. Może ona wynieść maksymalnie 50% kosztów związanych z montażem instalacji, z limitem do 3000 zł na gospodarstwo domowe. W programie Mój Prąd 3.0 maksymalna kwota została zmniejszona – podczas wcześniejszych edycji, wnioskodawcy mogli ubiegać się o 5000 zł.

W sumie rząd przekazał na ten program ponad miliarda złotych.

Jak skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd?

Podstawą do otrzymania dofinansowania jest wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypełnienie elektronicznego formularza, który można znaleźć na dedykowanej temu projektowi stronie www.mojprad.gov.pl. Żeby to zrobić potrzebny będzie elektroniczny podpis lub profil zaufany. Wniosek można wysłać również w tradycyjnej papierowej formie.

Żeby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest spełnienie kilku warunków programu. Przede wszystkim jest on dedykowany właścicielom mikro instalacji. Ważne jest więc, aby zamontować taką instalację, której moc nie przekracza 10 KW. Konieczne jest również zainstalowanie dwukierunkowego licznika energetycznego, a także podpisanie stosownej umowy z dystrybutorem energii elektrycznej.

Dlaczego warto dołączyć do programu Mój Prąd?

Podstawową korzyścią wynikającą z montażu paneli słonecznych są oczywiście obniżone rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo, korzystając z programu Mój Prąd można obniżyć wydatki związane z założeniem samej instalacji. Dzięki bezzwrotnej dotacji możliwe jest odzyskanie nawet 50% zainwestowanej kwoty – co znacznie przyspiesza osiągnięcie całkowitego zwrotu poniesionych nakładów. Co ważne, otrzymana w ten sposób dotacja jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak widać, korzyści wynikających ze skorzystania z programu jest całkiem sporo.

Więcej o aktualnej edycji programu znajdziesz tutaj – klik