Odnawialne źródła energii, a fotowoltaika

23 maja, 2022

Rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii (w skrócie OZE). Jeszcze niedawno korzystała z nich niewielka część społeczeństwa. Dzisiaj robi to większość, a niedługo (zdaniem ekspertów) korzystać z OZE będziemy wszyscy.

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to wszelkie zasoby naturalne, które mogą zostać odtworzone w krótkim czasie. Innymi słowy, zasoby te są niewyczerpalne – w przeciwieństwie na przykład do węgla, którego zasoby kiedyś zostaną się skończą.

Wśród najczęściej wykorzystywanych OZE wymienia się energię słoneczną, geotermalną, wiatrową, wodną oraz energię z biomasy. Korzystając z nich ograniczamy zanieczyszczenia pochodzące z konwencjonalnych źródeł energii i zmniejszamy naszą zależność od energii nieodnawialnej – co w większości przypadków jest znacznie tańsze.

Jak instalacje fotowoltaiczne wykorzystują światło?

Energia słoneczna dociera do Ziemi w dwóch postaciach: promienistej i konwekcyjnej. Energia promieniowania dociera do nas w postaci światła, natomiast energia konwekcyjna przemieszcza się poprzez gorące powietrze unoszące się z powierzchni Słońca. Przeciętnie energia promieniowania docierająca do Ziemi ma 1000 watów na metr kwadratowy (w/m2), ale wartość ta różni się w zależności od lokalizacji.

Promieniowanie słoneczne jest przekształcane w energię elektryczną za pomocą fotowoltaiki (PV). Systemy PV składają się z paneli słonecznych zbudowanych z ogniw słonecznych, które przetwarzają światło słoneczne na prąd stały. Prąd ten jest następnie zamieniany na prąd zmienny przez inwerter.

Ogniwa fotowoltaiczne znane są również jako panele słoneczne są zazwyczaj wykonane z krzemu (inne materiały to tellurek kadmu, selenek galu i miedzi oraz ogniwa słoneczne uwrażliwione na barwniki). Krzem ma szczególne właściwości, które umożliwiają mu absorbowanie fotonów światła słonecznego.

Dzięki czemu powstaje prąd.

Odnawialne źródła energii, a fotowoltaika – podsumowanie

Energia słoneczna jest jednym z najbardziej ekscytujących odnawialnych źródeł energii. Popularność jej wykorzystania znacząco wzrosła w ostatnich latach. Duża w tym zasługa technologii. Za jej sprawą, elementy instalacji są obecnie znacznie tańsze, niż jeszcze kilka lat temu, a przy tym oferują dużo większą wydajność. Dzięki temu, z fotowoltaiki mogą korzystać już nie tylko firmy, ale przede wszystkim właściciele gospodarstw domowych. To doskonały sposób nie tylko na obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd, ale również na to, aby poprawić kondycję środowiska przyrodniczego.