Ogniwa monokrystaliczne a ogniwa polikrystaliczne

11 grudnia, 2019
Interesuje Cię ekologiczne i budżetowe pozyskiwanie energii elektrycznej w domu, gospodarstwie rolnym lub firmie? Fotowoltaika może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Zanim jednak zakupisz panele fotowoltaiczne, by zamontować na dachu lub podłożu przy budynku, musisz wiedzieć, czym różnią się ogniwa monokrystaliczne i ogniwa polikrystaliczne. Które lepiej wybrać?

Ogniwa monokrystaliczne i ogniwa polikrystaliczne - różnice. Fotowoltaika bez tajemnic

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle są ogniwa fotowoltaiczne. To najmniejsze części instalacji fotowoltaicznych, które łączą się w moduły fotowoltaiczne i dopiero po połączeniu i okablowaniu dają panele fotowoltaiczne. To właśnie dzięki nim powstaje ekologiczna energia elektryczna doprowadzana do budynku. Są złożone z połączonych szeregowo lub równolegle płytek krzemowych. Podczas pracy nie powodują drgań ani hałasu, są bezawaryjne i nie potrzebują człowieka do obsługi.

Czym wyróżniają się ogniwa monokrystaliczne?

Zgodnie z nazwą ogniwa monokrystaliczne wytwarza się z monokryształu krzemu. Poznać je można po kolorze i kształcie. Są ciemnoniebieskie bądź też czarne i mają zaokrąglone brzegi.

Ogniwa monokrystaliczne są wydajniejsze od polikrystalicznych, ale jednocześnie droższe. Wysoka cena – zakupu oraz w przełożeniu na użytkowanie – wynika z wysokiego temperaturowego współczynnika mocy. Ogniwa monokrystaliczne można zamontować na dachu czy innej powierzchni w mniejszej liczbie niż polikrystaliczne, żeby uzyskać taki sam efekt energetyczny.

Jak działają ogniwa polikrystaliczne?

Ogniwa polikrystaliczne zarysowaliśmy już w poprzednim akapicie, omawiając monokrystaliczne. Są wytwarzane z polikrystalicznego krzemu, czyli takiego, który wykrystalizował z licznych monokryształów krzemu. One także są niebieskie, ale tym razem mają jasny odcień. Kształtem odpowiadają kwadratowi bądź prostokątowi.

Ponieważ ogniwa polikrystaliczne są wykonywane z kryształów krzemu, mają wysoką wydajność. W porównaniu z monokrystalicznymi jednak słabszą. Trzeba zamontować ich więcej, by osiągnąć ilość energii wyprodukowaną przez mniejszą liczbę paneli złożonych z ogniw monokrystalicznych. Dzięki temu, że temperaturowy współczynnik mocy jest niższy, ogniwa polikrystaliczne są tańsze w zakupie i po przełożeniu na eksploatację.

Ogniwa monokrystaliczne i ogniwa polikrystaliczne – podsumowanie

Jeśli zdecydowałeś się na panele fotowoltaiczne i stoisz przed wyborem rodzaju ogniw, zapamiętaj następujące informacje:
< Powrót na stronę główną bloga