Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – czym się różnią?

3 lutego, 2020
Osoby niezaznajomione z fotowoltaiką nierzadko traktują panele fotowoltaiczne i panele słoneczne jako ten sam produkt. To błąd! Choć obie formy instalacji korzystają ze słońca, by tworzyć energię, a także mają podobny wygląd, różnią się efektem. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, pod jakimi względami panele słoneczne (kolektory) są inne niż panele fotowoltaiczne.
panele fotowoltaiczne a panele słoneczne

Jak działają panele słoneczne (kolektory)?

Panele słoneczne – a w zasadzie kolektory – służą do pozyskiwania energii cieplnej za sprawą promieni słonecznych. Dzięki nim w gospodarstwie domowym, rolnym bądź zakładzie pracy można uzyskać ciepłą wodę użytkową. Poprzez panele słoneczne można także wspomóc pracę centralnego ogrzewania.

Choć wyglądają podobnie do fotowoltaicznych, panele słoneczne cechuje odmienna budowa. Tutaj promienie słoneczne zostają przechwycone przez kolektory – a dokładnie przez absorber – i przetworzone na ciepło. Nośnik ciepła – płyn solarny – ulega nagrzaniu, po czym wędruje do zbiornika akumulacyjnego. W tym ostatnim jest woda ulegająca podgrzaniu. Kiedy całe ciepło zostanie oddane do wody, nośnik wraca do paneli słonecznych.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

O ile panele słoneczne sprawdzają się jedynie do ogrzewania wody użytkowej, panele fotowoltaiczne cechuje szersze zastosowanie. Przede wszystkim pochłaniają promienie słoneczne po to, by przemienić je w energię elektryczną. Można je wykorzystać także do ogrzania wody użytkowej, jednak jeśli właśnie to jest Twoim głównym celem, panele słoneczne sprawdzą się lepiej. Panele fotowoltaiczne służą przede wszystkim do oświetlenia budynku i zasilania urządzeń elektrycznych.

Podczas pracy instalacje fotowoltaiczne pochłaniają promienie słoneczne i wytwarzają siłę elektromagnetyczną. Za ten proces odpowiadają ogniwa fotowoltaiczne. Początkowo zostaje wytworzony prąd stały, który w falowniku (inwerterze) uzdatnia się do wykorzystania w domu jako prąd przemienny i stanowi korzystniejszą cenowo alternatywę prądu pobieranego z sieci.

Panele słoneczne (kolektory) vs. instalacje fotowoltaiczne

Na koniec warto wskazać kilka innych różnic dzielących kolektory solarne i instalacje fotowoltaiczne. Jedna z nich to budowa. Panele fotowoltaiczne składają się z ramy i szklanej szyby, która zabezpiecza kluczową część instalacji – ogniwa fotowoltaiczne – przed uszkodzeniem. Otaczają je folia laminowana (od strony szyby) i folia poliestrowa (od spodu). Instalację wykańcza znajdująca się na obudowanie puszka przyłączeniowa.

Z kolei panele słoneczne mają bardziej skomplikowaną budowę, przez co ich montaż jest trudniejszy. Tu na płycie absorbera pojawiają się uszczelniona rama i izolacja. Niżej – wewnątrz – znajdują się rury i mata wykonana z włókna szklanego. Pod lub obok maty występują króćce przyłączeniowe. Szczegółowa budowa zależna jest od rodzaju paneli słonecznych.

Warto też wspomnieć, że energię produkowaną przez instalacje fotowoltaiczne można sprzedać elektrowni (potrzebne są liczniki dwukierunkowe). To doskonały sposób na zarobek przy częstej produkcji nadwyżek energii. Panele słoneczne nie dają takiej możliwości, przez co nadwyżki wyprodukowanego ciepła ulegają zmarnowaniu.  

< Powrót na stronę główną bloga