Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – czym się różnią?

16 czerwca, 2019
Decydując się na zieloną energię, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych. Okazuje się później, że jedne i drugie mają zupełnie różne przeznaczenie oraz działanie. Czym różnią się kolektory od paneli? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Panele fotowoltaiczne - solary wrocław

Fotowoltaika i kolektory: przeznaczenie

Przede wszystkim kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne różnią się pod względem pozyskiwanej energii. Kolektory słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Dzięki temu można wykorzystać je do podgrzewania wody lub do wspomagania centralnego ogrzewania. Można więc łatwo wywnioskować, że, w dużym uproszczeniu, kolektory odpowiadają za wytwarzanie ciepła.

Z kolei panele fotowoltaiczne przeznaczone są do wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki temu można wykorzystać ją do zasilania urządzeń w domu lub firmie, do oświetlenia. Jest możliwe, by wytworzoną w ten sposób energię elektryczną przekształcić w energię cieplną, ale jest to zdecydowanie proces zbyt skomplikowany i zwyczajnie nieopłacalny. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się bowiem kolektory.

Fotowoltaika i kolektory: koszty i oszczędności

Zarówno w przypadku kolektorów, jak i paneli fotowoltaicznych, inwestycja wiąże się z koniecznością pewnych nakładów finansowych. Decydując się na taką inwestycję, należy wziąć pod uwagę, że jest to coś, co może wygenerować znaczne oszczędności, ale te pojawią się dopiero po czasie. Przykładowo panele fotowoltaiczne dla domu mogą wygenerować pierwsze oszczędności po kilku lub kilkunastu latach. Dlatego też warto skorzystać, jeśli jest taka możliwość, z dofinansowania, które przynajmniej częściowo zamortyzuje koszty.

Generalnie kolektory słoneczne są tańsze od paneli fotowoltaicznych w ogólnym rozrachunku. Wynika to z tego, żę kolektory służą wyłącznie do wytwarzania ciepła, z kolei energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest możliwa do wykorzystania wszędzie tam, gdzie tylko jest potrzebna. Można używać jej na wielorakie sposoby, z których głównym jest oczywiście zasilanie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać ją zgodnie z naszym upodobaniem.

Fotowoltaika i kolektory: użytkowanie

Jedne i drugie rozwiązanie pozwala na generowanie oszczędności, robią to jednak w inny sposób. Przykładowo panele fotowoltaiczne mają na celu oczywiście wytwarzanie energii elektrycznej, dzięki której można zasilać wszystkie domowe urządzenia. Dobrze dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna może obniżyć rachunki za prąd w ciągu roku nawet o 80%. Energię można wykorzystywać wedle własnych potrzeb, a nadmiary na przykład odsprzedawać do sieci.

Zaś w przypadku kolektorów słonecznych latem mogą zagwarantować zaspokojenie potrzeb jednorodzinnego domostwa na ciepłą wodę. Z kolei podczas pozostałych pór roku przynajmniej częściowo. Latem nie trzeba rozpalać kotła w celu podgrzania wody, a jesienią czy zimą wspomagana jest instalacja grzewcza. Dzięki temu dogrzanie wody czy wykorzystanie ogrzewania odbywa się mniejszym kosztem paliwa.

< Powrót na stronę główną bloga