Panele polikrystaliczne – właściwości i zalety

27 września, 2021

Panele polikrystaliczne to obecnie najczęściej wybierany typ paneli słonecznych. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są prawie tak dobry jak monokrystaliczne panele krzemowe, a jednocześnie mają dużo lepszą wydajność niż cienkowarstwowe ekrany słoneczne. Sprawdź, czym się wyróżniają i jakie mają zalety.

Jak powstają panele polikrystaliczne?

Procesem powstawania tego rodzaju paneli jest bardzo prosty. Pierwszym etapem jest krystalizacja krzemu, podczas której łączą się ze sobą i tworzą jedną bryłę. W procesie tym usuwane są również zanieczyszczenia z krzemu, co znacznie podnosi właściwości samej bryły. Tak przygotowana płyta poddawana jest procesom czyszczącym, a następnie nakładane są przewody elektryczne i powłoki antyrefleksyjnej.

Właściwości paneli polikrystalicznych

To stosunkowo nowy typ modułów, który jednak szybko zdobywa popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych oraz zarządzających przedsiębiorstwami. Panele polikrystaliczne mają charakterystyczny ciemnogranatowy. Ich ogniwa wyróżniają się nieregularną ziarnistą powierzchnią. Wynika ona z faktu, że wiele kryształów zawartych zostało w pojedynczym ogniwie.

Zalety polikrystalicznych paneli słonecznych

Panele polikrystaliczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Wynika to z prostego faktu: są one coraz skuteczniejsze. Jeszcze niedawno ich wydajność była na średnim poziomie, ale obecnie jest ona sukcesywnie poprawiana. Oto lista zalet paneli polikrystalicznych: 

Panele polikrystaliczne są odrobinę mniej wydajne niż monokrystaliczne. Warto jednak pamiętać, że są również tańsze. Dlatego przy podejmowaniu decyzji, które z nich się lepiej sprawdzą, warto dokładnie przeanalizować rachunek ekonomiczny. W wielu przypadkach będzie on przemawiał za ogniwami polikrystalicznymi – zwłaszcza przy montażu paneli na dachach o małej lub średniej wielkości.