Panele polikrystaliczne

28 grudnia, 2020 Panele polikrystaliczne, które są podstawą instalacji fotowoltaicznej składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw. Ich budulcem jest krzem, wyjątkowy półmetal, który stał się podstawą całej dzisiejszej elektroniki. Aby móc generować energię pod wpływem promieni słonecznych krzem musi mieć postać krystaliczną. Bloki krzemu łączą się, a następnie krystalizuje w jedną dużą bryłę, ma to miejsce  w temperaturze 1500 stopni Celsjusza. Gdy bryła się ochłodzi zostaje pocięta na cienkie, ale duże plastry. Następnie materiał jest czyszczony, nakładana jest powłoka anty-refleksyjna oraz przewody elektryczne. Tak prosta produkcja ogniw powoduję, że panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są w niższej cenie.

Zalety paneli polikrystalicznych

Moduły polikrystaliczne charakteryzuje również bardzo wysoki współczynnik mocy. Dużą zaletą jest to, że ich temperaturowy współczynnik mocy jest niższy od tego jakim charakteryzują się np. moduły monokrystaliczne. Dlatego tego typu panele w przeliczeniu na wat są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż montaż innych paneli. Skoro tańsza jest ich produkcja, tańsza jest również ich instalacja. Tego typu panele idealnie sprawdzą się w naszym klimacie, ze względu na wysoką wydajność w pochmurne dni. W każdej pojedynczej komórce znajduje się wiele kryształów, w związku z czym elektrony mają mniej miejsca do wykonywania swobodnych ruchów. Wygląd paneli Ogniwa polikrystaliczne jest idealnie kwadratowe, a za sprawą powłoki anty-refleksyjnej posiadają jasny, odblaskowy, niebieski kolor. Moc pojedynczego modułu Średnia moc pojedynczego modułu wynosi 260 – 285Wp. Sprawność Standardowe panele  osiągają wydajność w wysokości 15 – 18%. Wartość ta wynika z faktu, że kryształy, które są wykorzystywane w metodzie produkcji ogniw polikrystalicznych nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu elektronom. Im mniej kryształów, tym większa swoboda poruszania się elektronów, a to prowadzi do wyższej wydajności ogniwa.

Panele polikrystaliczne- kiedy warto się na nie zdecydować

Niezależnie na jakie panele się zdecydujesz, na pewno z czasem w gospodarstwie domowym zmniejszą się znacznie rachunki za prąd. Wybranie odpowiedniej opcji wiążę się najczęściej z osobistymi preferencjami, inwestycja zwrotu oraz ograniczeniami przestrzennymi. W momencie gdy posiadamy odpowiednią przestrzeń do zainstalowania modułów sprawdzą się idealnie ze względu na swoją konkurencyjną cenę. Mimo potrzeby zainstalowania większej ilości paneli, cena jest zdecydowanie niższa.