Po jakim czasie inwestycja w fotowoltaikę może się zwrócić?

25 lipca, 2022

To pytanie na pewno zadajesz sobie, rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Zwrot z każdej inwestycji to wzajemna relacja różnych czynników. Nie inaczej jest w przypadku paneli słonecznych. W tym artykule postaramy się pomóc. Sprawdź, od czego zależy opłacalność systemu i jak długo będziesz czekał na zwrot!

Spis treści:

  1. Zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne – co to znaczy?
  2. Jaki jest warty uwagi okres zwrotu z inwestycji?
  3. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę do obliczeń zwrotu z inwestycji?

Zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne – co to znaczy?

Okres zwrotu inwestycji w panele słoneczne to czas potrzebny do całkowitego spłacenia systemu energii słonecznej poprzez oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Oblicza się go, biorąc całkowity koszt instalacji systemu, a następnie odejmując kwoty uzyskane z rabatów, dotacji i upustów uzyskanych na montaż paneli oraz miesięczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną do momentu, gdy całkowity koszt zostanie spłacony. Posłużmy się przykładem. Jeśli wydasz na montaż systemu 30 tys. złotych, a następnie uzyskasz dotacje z różnych programów pomocowych w wysokości 8 tys. złotych, to realny koszt instalacji będzie wynosił 22 tys. złotych. Jeżeli miesięczne oszczędności w wydatkach na energię elektryczną wyniosą 250 zł, to w tym przypadku zwrot nastąpiłby po około 7-8 latach. Nie jest to jednak takie oczywiste. Oprócz suchych kosztów zwrot z inwestycji zależy od miejsca montażu paneli i ich wydajności, mocy systemu, ceny za energię elektryczną, zmieniającego się prawa.

Jaki jest warty uwagi okres zwrotu z inwestycji

Panele słoneczne są projektowane na co najmniej 25 lat, ale wiele nowoczesnych urządzeń będzie działać znacznie dłużej. Biorąc pod uwagę ten okres, każdy okres zwrotu krótszy niż około połowa tego czasu można uznać za godny uwagi. Domowe instalacje fotowoltaiczne mają okres zwrotu od 5 do nawet 12 lat. Montując samą instalację, dodatkowymi kosztami będą wydatki poniesione na montaż innych systemów. Jednym z takich będzie wysokiej jakości i skuteczna instalacja odgromowa. Wydatek poniesiony na jej instalacje też będzie kosztem wchodzącym w pulę instalacji fotowoltaicznej. Na instalacji odgromowej nie warto oszczędzać. Wyładowania atmosferyczne mogą wyrządzić duże szkody, a naprawa może wiązać się z dużym kosztem.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę do obliczeń zwrotu z inwestycji?

Do głównych czynników wpływających na okres zwrotu należą: