Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznych?

18 lipca, 2019

Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za mało awaryjne – nie bez powodu są tak bardzo opłacalne, a sama inwestycja zwraca się i może działać nawet 25 lat. A znane są również przypadki instalacji, które działają nawet ponad 30 lat! Stąd też długie okresy gwarancyjne zapewniane przez producentów. Jednak wiele firm w celu utrzymania wspomnianej gwarancji wymaga corocznych przeglądów serwisowych od użytkownika.


serwis instalacji fotowoltaicznych wrocław

Instalacje fotowoltaiczne – zakres przeglądu

Zakres oraz koszt przeglądu zwykle ustala się indywidualnie z Klientem. Jeśli chodzi o nieduże instalacje fotowoltaiczne, koszt przeglądów może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ważnym jest, by znaleźć uczciwą firmę, która nie zawyży w sztuczny sposób zakresu przeglądu. Jeśli koszty takiego przeglądu są wyższe niż kilkaset złotych, warto sprawdzić, czy zakres takiego przeglądu nie został sztucznie powiększony w celu powiększenia zapłaty za usługę.

Instalacje fotowoltaiczne – przykładowy przegląd

Co zawiera przykładowy przegląd instalacji fotowoltaicznych? Jakie działania można uznać za zasadne podczas przeglądu gwarancyjnego? Podpowiadamy, jakie elementy są ważne podczas przeglądów i nie powinny wzbudzać naszych podejrzeń.

  1. Kontrola wizualna – prosta kontrola stanu modułów fotowoltaicznych, stabilności konstrukcji, stanu mocowań oraz inwertera, który jest jedną z najważniejszych części całej instalacji.
  2. Sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego – w przypadku materiałów podatnych na korodowanie.
  3. Czyszczenie modułów fotowoltaicznych – generalnie instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i bezawaryjne. Czyszczenie może być konieczne tylko w wyjątkowych sytuacjach, z którymi nie poradzi sobie deszcz.
  4. Badanie kamerą termowizyjną – pozwala wykryć mikrouszkodzenia, przez które powstają tak zwane gorące punkty oraz wiele innych uszkodzeń.
  5. Sprawdzenie zabezpieczeń – jest to ważne, by wszystko działało w pełni sprawnie. Dlatego to istotne, by sprawdzać również inne zabezpieczenia, nie tylko te związane z korodowaniem.
  6. Zmierzenie parametrów elektrycznych – ważne, by określić, czy nie pojawiają się ubytki w generowaniu energii i tym podobne.

Co może wywołać nasze wątpliwości lub jest zasadne wyłącznie częściowo?

  1. Sprawdzenie przewodów AC i DC – jest to możliwe generalnie w przypadku instalacji naziemnych, do których mamy bezpośredni dostęp i są narażone na uszkodzenia spowodowane zębami gryzoni.
  2. Szczegółowa analiza inwertera – zwykle inwerter sam wyświetla błędy, jeśli jakieś się tworzą, dlatego podłączanie się do inwertera i odczyt „dodatkowych” danych mogą być niezasadne. Jednak sprawdzenie komunikatów i wszelkich ostrzeżeń jest jak najbardziej wskazane.

Mamy nadzieję, że ten wpis rozjaśnia nieco kwestię obsługi serwisowej instalacji fotowoltaicznych oraz tego, co zwykle się podczas takich przeglądów wykonuje. Należy pamiętać, żeby zawsze zgłaszać wszelkie wizualne usterki na gwarancji – brak zgłoszeń wszelkich uchybień może skutkować utratą gwarancji.

< Powrót na stronę główną bloga