Ulga podatkowa za instalację fotowoltaiczną

21 sierpnia, 2019
Od dawna interesuje Cię fotowoltaika dla osób prywatnych, ale z uwagi na wysoki koszt montażu paneli jak dotąd się na nią nie zdecydowałeś? Mamy dla Ciebie dobrą informację: w 2019 roku odliczysz nowo zakładane instalacje fotowoltaiczne od podatku! Przekonaj się, jakie zmiany zaszły w ustawie i jakiej ulgi podatkowej możesz się spodziewać, kiedy założysz panele słoneczne w domu.

instalacje fotowoltaiczne - fotowoltaika wrocław

Co przewiduje ustawa od dnia 1 stycznia 2019 roku?

Przed 2019 rokiem jako osoba prywatna nie mogłeś odliczyć od podatku faktu, że założyłeś moduły fotowoltaiczne. To uległo zmianie. W tej chwili masz możliwość rozliczenia wszelkich wydatków związanych z montażem instalacji. W skład ulgi podatkowej wchodzą: zakup paneli, materiałów instalacyjnych i dodatkowych urządzeń, wymiana pompy ciepła, demontaż poprzedniej instalacji, montaż nowej, uruchomienie i regulacja. Oznacza to, że odzyskasz część pieniędzy za montaż paneli fotowoltaicznych, lecz również ogólnie pojętą termomodernizację budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Ulga za montaż paneli fotowoltaicznych, ale tylko do pewnej kwoty

Nowa ustawa ma oczywiście pewne obostrzenia, które dookreślają, na jakich warunkach panele fotowoltaiczne mogą zostać odliczone od podatku. Jedno z ograniczeń to suma – zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Uwaga: jest to suma łączna dla wszystkich budynków, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Drugie obostrzenie to czas – montaż paneli fotowoltaicznych nie może przekroczyć trzech lat. Tylko wydatki podniesione w tym okresie będziesz mógł odliczyć od podatku.

Jak skorzystać z ulgi podatkowej na panele słoneczne w domu?

Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi podatkowej w kolejnym roku, koniecznie zbieraj wszelkie faktury VAT, które zostaną Ci wystawione podczas montażu instalacji. Dane zawarte w nich wpiszesz w odpowiednim miejscu podczas wypełniania PIT-u. Jeżeli jednak kwota do odliczenia za montaż paneli fotowoltaicznych nie ma pokrycia w Twoim rocznym dochodzie, zyskujesz możliwość dokonywania odliczeń w następujących latach – maksymalnie przez 6 lat.

Czego nie można odliczyć od podatku?

Na ulgę podatkową za montaż paneli fotowoltaicznych nie załapie się ten, kto skorzystał z dotacji lub zaliczył wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Jedynie wydatki osób fizycznych mogą być rozliczane. Ponadto musisz być właścicielem lub współwłaścicielem konkretnej nieruchomości: tylko i wyłącznie budynku mieszkalnego jednorodzinnego!

Od podatku nie odliczysz też wydatków, które poniosłeś przed 1 stycznia 2019 roku. Wyjątek stanowi montaż paneli fotowoltaicznych, który rozpoczął się w 2018 roku, lecz dobiegł końca już w 2019 roku i zakładał ponoszenie kosztów również w 2019 roku.

< Powrót na stronę główną bloga