Wpływ temperatury na pracę paneli fotowoltaicznych

22 lipca, 2020 Im więcej słońca, tym cieplej, a także tym lepiej dla paneli fotowoltaicznych – produkują więcej energii. To z kolei powinno oznaczać, że intensywne nasłonecznienie i wysoka temperatura są korzystne dla fotowoltaiki. Cóż, prawda wygląda nieco inaczej. Nasłonecznienie i ciepło działają na ogniwa fotowoltaiczne w inny sposób, a to drugie – zbyt wysokie – może obniżyć wydajność. Przekonaj się, jak ciepło wpływa na panele fotowoltaiczne!
wysoka temperatura a panele fotowoltaiczne

W jakich warunkach temperaturowych mogą pracować panele fotowoltaiczne?

Jak zapewne wiesz, ogniwa fotowoltaiczne to elementy wykonane z krzemu. Mają właściwości umożliwiające dostosowanie się do zastanych warunków atmosferycznych, co sprawia, że można korzystać z nich na całym świecie. Przyjmuje się, iż prawidłowo zabezpieczone panele fotowoltaiczne działają w zakresie temperatur od -40°C do +85°C. Nie oznacza to jednak, że ogniwa nie są czułe na zmiany temperatur i w każdej będą działać tak samo. Jest wręcz odwrotnie – przy bardzo wysokich temperaturach krzemowe ogniwa fotowoltaiczne nienaturalnie się nagrzewają. Kiedy ogniwa fotowoltaiczne są bardzo nagrzane, napięcie w panelach spada, co powoduje spadek efektywności energetycznej fotowoltaiki. Okazuje się więc, że choć na pierwszy rzut oka gorącym latem uzyskamy najwięcej energii, w rzeczywistości lepsze warunki do produkcji prądu zapewnią umiarkowane wiosna i jesień, a nawet zima.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne idealne zarówno na lato, jak i na resztę roku?

Przed zamontowaniem fotowoltaiki dobrze poświęcić szczególną uwagę wyborowi paneli. Jeśli się na tym nie znasz, oddaj sprawę w ręce specjalistów i co najwyżej upewnij się co do poprawności ich wyboru. Zwróć uwagę na współczynnik strat temperaturowych: Pmax (skrót od Maximum Power Point). Określa straty wydajności, kiedy temperatura wzrasta powyżej 25°C. Uwaga: chodzi o temperaturę ogniw fotowoltaicznych, nie zaś zewnętrzną. Podpowiedź: najlepsze panele fotowoltaiczne mają niski współczynnik Pmax. Różnica między temperaturami otoczenia i paneli fotowoltaicznych może być spora. Jeśli nic – chociażby wiatr czy chmury – nie zakłóca padania promieni słonecznych na ogniwa, przy temperaturze powietrza 40°C ogniwa fotowoltaiczne mogą nagrzać się nawet do 70°C! Każdy stopień powyżej granicy Pmax (25°C) oznacza stratę wydajności w produkcji energii o ok. 0,3-0,4%. Poznaj więcej tajemnic fotowoltaiki, czytając artykuły na naszym blogu. Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem jej w swoim domu bądź firmie, skontaktuj się z nami! < Powrót na stronę główną bloga