Żywotność paneli fotowoltaicznych

17 czerwca, 2020
Czy instalacja fotowoltaiczna to długotrwały system dostarczania energii do budynku? A może wysoki koszt montażu paneli fotowoltaicznych jest niewspółmierny do ich żywotności i koniec końców nie można uznać instalacji za opłacalną? Zagadnieniu trwałości paneli fotowoltaicznych przyjrzeliśmy się dziś, więc jeśli jesteś ciekawy, zapraszamy.

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Ile czasu działają panele fotowoltaiczne?

Pytając o trwałość fotowoltaiki, mamy na myśli nie tylko o to, ile czasu mogą działać panele fotowoltaiczne, lecz również jak długo pozostają wydajne. Po co nam niepołamane, pozornie sprawne panele, które nie produkują prądu, prawda?

Zacznijmy od pierwszej kwestii: żywotności. Panele fotowoltaiczne odznaczają się bardzo mocną, trwałą konstrukcją. Mają prostą budowę i minimum elementów ruchomych. Łączą stal nierdzewną z pleksi. Producenci dają na nie gwarancję sięgającą przeważnie 10-15 lat, jednak z doświadczenia wiemy, że panele fotowoltaiczne mogą wytrzymać znacznie dłużej. Dla starszych generacji (lata 2000-2010) szacuje się, że jest to ok. 25 lat, dla nowszych nawet 40 lat i więcej. Ciekawostkę stanowi fakt, iż najstarszy, wciąż sprawny panel fotowoltaiczny liczy 60 lat.

Żywotność paneli fotowoltaicznych zależna jest od sposobu produkcji, ewentualnych błędów fabrycznych, konserwacji, pielęgnacji, uszkodzeń w czasie użytkowania. Należy też pamiętać, że wymiany wymaga inwerter. Z uwagi na budowę bardziej skomplikowaną względem pani fotowoltaicznych szacuje się konieczność zakupu nowego po ok. 15 latach.

Czy wydajność paneli fotowoltaicznych spada z biegiem lat?

Drugim aspektem wpływającym na trwałość paneli fotowoltaicznych jest wydajność. Niestety prawdą jest, że spada z upływem lat. Na szczęście nieznacznie. Badania nad utratą efektywności paneli starych generacji wykazały, iż panele fotowoltaiczne tracą rocznie zaledwie 0,5% wydajności. To oznacza, że po 30 latach zamiast 100% będą produkowały niemal 90% energii. Wynik jest świetny. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż badania przeprowadzono na panelach starej generacji. Te nowe mają jeszcze mniejsze spadki wydajności.

Jako mieszkańcy Europy możemy cieszyć się najmniejszymi spadkami wydajności paneli fotowoltaicznych. Na tym kontynencie warunki atmosferyczne są stabilne i przewidywalne. Śmiało można więc założyć, że z jednej fotowoltaiki będzie korzystać kilka pokoleń, bo i my, i nasze dzieci, a nawet wnuki.

< Powrót na stronę główną bloga