Instalacje fotowoltaiczne – prawdy i mity. Część 1: prawdy

7 marca, 2020
Wzrost zainteresowania fotowoltaiką sprawia, że wokół korzystania z niej powstaje coraz więcej mitów. To nieuniknione. Kiedy nie wiemy lub nie jesteśmy pewni, jak działają panele fotowoltaiczne, znaki zapytania zastępujemy alternatywnymi scenariuszami, nierzadko czarnymi. Dziś wyjaśnimy Ci, które informacje dotyczące instalacji fotowoltaicznych rzeczywiście są prawdziwe. Zapraszamy!

fotowoltaika fakty

Instalacje fotowoltaiczne w domu mogą pokryć pełne zapotrzebowanie na prąd

Doszło do sąsiedzkiej sprzeczki. Jeden sąsiad twierdzi, że jego panele fotowoltaiczne pokrywają 100% zapotrzebowania na prąd, drugi zaś musi wspomagać się prądem z elektrowni. Po czyjej stronie leży prawda? Rację ma…ją oboje! Najlepsze panele fotowoltaiczne zainstalowane w korzystnym kierunku i pod właściwym kątem w gospodarstwie domowym – choć niekoniecznie w rolnym bądź firmie, tu bowiem potrzeba więcej energii elektrycznej – wystarczą do oświetlenia domu i zasilenia sprzętu RTV, AGD.

Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy…

Nie ma się czym martwić. To, że ogniwa fotowoltaiczne nie są aktywne nocą, nie sprawia, że wieczorem stracisz prąd i będziesz musiał czekać na powrót do rana. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne produkują nadwyżkę energii za dnia i to właśnie ją wykorzystasz w nocy. Potrzebne Ci będą do tego akumulatory gromadzące energię. Możesz też podpisać umowę z elektrownią i w okresach nadprodukcji sprzedawać energię oraz odkupować ją w momentach deficytu.

…ale instalacje fotowoltaiczne działają zimą!

Kiedy nie ma słońca, czyli nocą, ogniwa fotowoltaiczne nie mogą działać, bo nie padają na nie promienie. Za to zimą, podczas zachmurzenia i w deszczowe dni słońce stoi na niebie, tyle że jest mniej intensywne niż wiosną czy latem. Instalacje fotowoltaiczne wyłapują nawet najdrobniejsze promienie UV i tak oto przynoszą korzyść przez cały rok.

Panele fotowoltaiczne nie wymagają czyszczenia ani odśnieżania

Nie bez powodu panele fotowoltaiczne montowane są pod kątem i w miejscach nieosłoniętych przez drzewa bądź wystające elementy dachu (komin, antenę itd.). Dzięki nachyleniu wszelkie zanieczyszczenia – chociażby suche liście – swobodnie się zsuwają. Podobnie dzieje się w przypadku śniegu. Wystarczy, że śnieżna pokrywa zsunie się tylko trochę i odsłani fragment ogniw fotowoltaicznych. Wówczas panele „łapią słońce” i rozgrzewają się, topiąc śnieg z pozostałej części. Czyszczenie fotowoltaiki jest niezbędne rzadko – napisaliśmy o nim w artykule: Jak czyścić i pielęgnować moduły fotowoltaiczne?. Przeczytaj też wpis: Fotowoltaika a śnieg, czyli panele fotowoltaiczne w zimie.

< Powrót na stronę główną bloga