Instalacje fotowoltaiczne – prawdy i mity. Część 2: mity

17 marca, 2020
Które informacje o panelach fotowoltaicznych są prawdziwe, a które to tylko mity biorące się z niewiedzy i nieufności wobec fotowoltaiki? W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, które aspekty są prawdziwe. Dziś zajmiemy się nieprawdą – mitami działającymi na szkodę instalacjom fotowoltaicznym, a co za tym idzie również osobom, które mogłyby z nich korzystać i obniżyć rachunki za energię elektryczną.

fotowoltaika mity

Fotowoltaika to rozwiązanie tylko dla bogatych ludzi

Jednym z największych mitów na temat instalacji fotowoltaicznych jest ten związany z wysokim kosztem i nieopłacalnością montażu paneli fotowoltaicznych. O ile sam montaż rzeczywiście wymaga sporego wkładu, o tyle instalacja zwróci się już po ok. 8 latach. Proces oszczędzania opisaliśmy w artykule: Oszczędności związane z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej. Osoby prywatne może dodatkowo zainteresować wpis: Ulga podatkowa za instalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne i panele słoneczne są tym samym

Co prawda ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne działają podobnie i montuje się je w tych samych miejscach, np. na dachu budynku, przynoszą odmienne efekty. Te pierwsze dostarczają oświetlenie i energię elektryczną zasilającą sprzęt RTV i AGD. Rzadziej stosuje się je do ogrzewania wody (potrzebna jest wówczas pompa). Z kolei poprzez panele słoneczne uzyskuje się ciepłą wodę użytkową. Można wspomóc nimi pracę centralnego ogrzewania. Więcej o rozróżnieniu napisaliśmy tutaj: Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – czym się różnią?.

Przed montażem paneli fotowoltaicznych konieczne jest uzyskanie pozwolenia

I tak, i nie. Jeśli montaż paneli fotowoltaicznych ma zostać przeprowadzony w celu założenia instalacji o mocy nieprzekraczającej 40 kW, nie są potrzebne pozwolenia. O zgodę musisz się postarać dopiero w przypadku fotowoltaiki o wyższej mocy bądź w sytuacji konieczności dokonania zmian w konstrukcji dachu. Polecamy artykuł: Dokumentacja potrzebna do wybudowania instalacji fotowoltaicznej.

Prywatny właściciel instalacji fotowoltaicznej nie może odsprzedawać energii do sieci

Jak wyjaśniliśmy w artykule ukazującym prawdy na temat fotowoltaiki, oszczędności związane z korzystaniem z niej opierają się m.in. na odsprzedaży energii w okresie nadprodukcji (latem) i zakupie w okresie deficytu (zimą). Mitem jest jednak, że do odsprzedaży trzeba być właścicielem działalności gospodarczej. Osoby prywatne jak najbardziej mogą podpisać umowę z elektrownią. Jedyny warunek to określona moc – nie może być większa niż ta ustalona w umowie z dostawcą energii. By sprzedawać energię produkowaną przez panele fotowoltaiczne, należy zamontować odpowiedni licznik.

Panele fotowoltaiczne łatwo uszkodzić

Oczywiście po panelach fotowoltaicznych nie można chodzić – podczas montażu bądź czyszczenia – jednak mitem jest, że są łatwe do uszkodzenia. W Polsce nie występują warunki pogodowe, które mogłyby uszkodzić ogniwa fotowoltaiczne.

< Powrót na stronę główną bloga